Menu
فرصت سرمایه گذاری (مشارکت)

یکی از روش های رایج در حوزه سرمایه گذاری مشارکت می باشد. این موضوع در مورد فست فودها نیز صادق است. تعداد بسیار زیادی از فست فودهای شهر به صورت مشارکتی مشغول به کار می باشند.

ما در این مطلب قصد داریم که به انواع مشارکت های موجود در کسب و کار فست فود و رستوران بپردازیم و آنها را ضمن طبقه بندی تشریح نماییم.

 

مشارکت بر اساس سرمایه گذاری دو طرفه:

در این مدل معمولا دو فرد که دارای سرمایه هستند اقدام به راه اندازی یک فست فود یا رستوران می نمایند. بدیهی است که سود و زیان حاصله از این مشارکت بین طرفین تقسیم می گردد. البته گاهی از اوقات یکی از طرفین یا هر دو طرف در مغازه مشغول به کار می گردند. اگر طرفین به صورت یکسان در مجموعه حضور داشته باشند مساله جدیدی در مورد سهم خواهی آنها به وجود نمی آید. ولی گاها یکی از طرفین در مجموعه حضور داشته و دیگری حضور ندارد. در این شرایط یک حقوق به فرد حاضر در مجموعه باید پرداخت گردد که میزان این حقوق قابل بحث و بررسی است.

مشارکت بر اساس سرمایه و کار:

گاهی در برخی از فرصت های سرمایه گذاری یکی از طرفین سرمایه را می آورد و طرف دیگر دانش فنی را، معمولا در این روش فردی که دانش فنی را می آورد به سرعت بعد از افتتاح مجموعه حذف می گردد، زیرا سازوکارهای مناسب برای این نوع شراکت در قانون دیده نشده است و اصولا سرمایه گذار ایرانی ریسک سرمایه خود را با دانش فنی تعویض نمی کند.

مشارکت بر اساس ملک و سرمایه:

گاها برخی از افراد مغازه را به عنوان آورده می آورند و فرد دیگر سرمایه و دانش فنی را به عنوان آورده مطرح می کند. این مدل از مشارکت بهترین نوع فرصت سرمایه گذاری بر پایه مشارکت می باشد.

دات نت نیوک فارسی